top of page
Hvid bg m. sort striber.png
Picture10.png

September 2026

UNI-Wall

Den ideelle in-situ løsning

HeadingUNI-Wall® er en selvkompakterende og vibrationsfri beton, specielt udviklet til lodrette støbninger eller komplicerede
støbninger i lukkede forme. UNI-Wall® er robust med særdeles gode flydeegenskaber.


UNI-Wall® er mørtelrig for i højere grad at opnå glatte og tætte overflader uden alt for mange grove luftblærer/-huller.

​

Fordelene er indlysende og primært knyttet til udførelsen:

​

  • Færre mandetimer - øget effektivitet

  • Forbedret arbejdsmiljø - ingen støj og vibrationer

  • Nem at arbejde med – unikke flydeegenskaber

  • Ingen leje og rengøring af vibrationsudstyr. 

Fordele/udbytte
UNICON DJI_0052 LOWRESS.jpg
Information
  • UNI-Wall® har et bredt anvendelsesområde og kan med fordel
    anvendes til:

     

    • Vægge og støttemure

    • Søjler og bjælker

    • Svært armerede konstruktioner med trange pladsforhold.


    UNI-Wall® er ikke velegnet til vandrette støbninger, fx gulve og
    terrændæk. Her anbefales UNI-Versal Lava® beton, se separat
    produktdatablad herfor.

  • UNI-Wall® opfylder kravene i DS 206 og DS/EN 206.
    UNI-Wall® leveres som standard i aggressiv miljøpåvirkning,
    trykstyrkeklasse C35/45 i stenstørrelse 16 mm. Cementtypen
    er RAPID cement og ingen puzzolaner.

    ​

    Afbindingstiden kan forventes at være som ved traditionel beton,
    men vil i kolde perioder være længere.


    Unicon A/S er systemcertificeret efter DS/EN ISO 9001 og produktcertificeret
    efter DS 206 samt DS/EN 206. Certifikaterne
    er udstedt af det akkrediterede certificeringsorgan Dancert A/S
    og kan hentes under produktstandard.

  • Alle almindelige regler for planlægning, udførelse og efterbehandling skal overholdes.


    Forud for støbning med UNI-Wall® er det vigtigt, at forarbejdet
    er korrekt udført. Underlag og form skal være ren og det er
    vigtigt, at formen er tilstrækkelig tæt og dimen¬sioneret for
    hydrostatisk tryk. Vær opmærksom på, at formens overflade og
    beskaffenhed har betydning for det endelige, visuelle udtryk.


    Brug egnet formolie og følg leverandørens anvisning. Må ikke
    ”tørre ud” og beskyt mod forurening.

    ​

    Da UNI-Wall® er meget flydende, anbefales udstøbning med
    pumpe og gerne gennem studse monteret i formen. Kontakt
    Pumpeafdelingen herom.

    ​

    Hvor der anvendes slange, bør den være neddykket i betoneneller meget tæt på betonoverfladen. Afstand mellem nedstikmaks. 3-4 m. Pumpning bør ske kontinuert og kun stop, nårslange flyttes. Anvend en moderat pumpehastighed og tilpaslæsstørrelse hertil.

    ​

    Kan under visse omstændigheder udlægges med bånd (fx lave
    støttevægge, mindre konstruktioner), vær dog opmærksom på
    båndets hældning under aflæsningen. Betonen må ikke styrtes,
    max. 0,5 – 1 m.


    Brug af motoriseret trillebør, dumper eller kranspand kan ikke
    anbefales, da risikoen for separation er stor.


    UNI-Wall® flyder meget let og udstøbes uden brug af mekanisk
    vibrering. Støbning er specialistarbejde, som kræver kompetence,
    rutine og omhyggelighed.


    Undgå sprøjt etc. og brug det rette sikkerhedsudstyr.

  • Unicon har udarbejdet en række produktspecifikke EPD’er, som er tredje-parts verificerede og offentligt tilgængelige i EPD-Norges database.

    ​

    Unicon kan levere projektspecifikke EPD’er baseret på en specifik betonrecept i en bestemt konsistensvariant og med en bestemt maksimal stenstørrelse leveret med den aktuelle kørselsafstand til byggepladsen. Der henvises til Unicons gældende prisliste.

     

    Se UNI-Wall EPD'er herunder:

    Nærmere oplysninger om EPD’er fra Unicon kan findes under miljøvaredeklaration / EPD.

Forbehold
Tekniske informationer angivet i vejledninger, anvisninger, produktblade etc. er afgivet af Unicon A/S med det formål at hjælpe brugeren til at få det bedst mulige resultat. Disse informationer er almene retningslinjer baseret på mange års erfaring samt vores nuværende viden. Da arbejdsvilkår og -forhold hos brugeren ligger uden for vores kontrol, kan vi ikke påtage os et ansvar for de resultater, som en bruger måtte opnå ved anvendelse af disse informationer. Brugeren er forpligtiget til at tage de nødvendige forholdsregler for at efterleve gældende regler og forskrifter. I øvrigt henvises til vores gældende salgs- og leveringsbetingelser.

Har du spørgsmål så tag endelig kontakt til Unicons tekniske afdeling eller Unicons sælgere.

bottom of page